Słońce w mroku – świat oczami Edwarda Cullena

Stephenie Meyer ma na swoim koncie pokaźną listę książek, które stały się bestsellerami. Niemniej to właśnie saga Zmierzch przyczyniła się do gwałtownego wzrostu popularności tej autorki. Historia, której motywem przewodnim jest walka wampirów, wilkołaków i ludzi, zawładnęła umysłami nastolatek i nastolatków. Chociaż Meyer do dzisiaj krytykowana jest za niską jakość pod względem językowym, nie przeszkodziło to w sprzedaniu jej swoich książek w wielomilionowych nakładach. Po dziesięciu latach od publikacji ostatniej części sagi, Stephenie Meyer powraca z nową książką, która w dodatku należeć będzie do jej kultowej serii. Słońce w mroku to historia już czytelnikom znana, jednak tym razem ukazana z perspektywy Edwarda Cullena.

Dlaczego Meyer wraca do tej historii?

Wydawać się może, że Stephenie Meyer przestrzeliła się z pomysłem wydania Słońca w mroku o wiele, wiele lat. Fala popularności sagi Zmierzch już dawno minęła, a wspomniane wydanie przyciągnie – prawdopodobnie – wyłącznie najbardziej zagorzałych fanów cyklu. Jednocześnie Słońce w mroku (https://www.taniaksiazka.pl/slonce-w-mroku-stephenie-meyer-p-1419399.html) może okazać się świetną zachęta dla tych czytelników, którzy z historią o Belli i Edwardzie nie mieli do tej pory do czynienia. Pytanie tylko, jak Stephanie Meyer poradziła sobie z fabułą w swojej najnowszej książce? Z pewnością sporo tu fabularnych powtórzeń, można mieć wrażenie, że autorka nie do końca miała pomysł na oryginalną fabułę, toteż większość wydarzeń nakłada się na te z pierwszego tomu. Różnica jest taka, że te komentowane są przez Edwarda. 

W końcu postać charyzmatyczna

Dużym plusem Słońca w mroku jest właśnie sam Edward Cullen. Postać ta wydaje się o wiele ciekawsza od nijakiej i szarej Belli. Złożona, mająca sprzeczne myśli i pragnienia. Szczególnie pod tym względem dobry jest początek książki, gdy Edward dopiero poznaje nowo przybyłą dziewczynę. Warto też wspomnieć o tym, że w Słońcu w mroku bliżej przyglądamy się rodzinie Cullenów. To charakterystyczna familia, zbiór indywidualistów – każda scena z nimi wnosi odrobinę orzeźwienia do historii. Można powiedzieć, że nowa powieść Meyer to najciekawsza część cyklu, która może zachęcić młodych czytelników do pozostałych tomów sagi. Pozostaje tylko wątpliwość czy ci nie odbiją się od opowieści powstałej ponad dekadę temu. Tym bardziej, gdy Bella i Edward są całkowicie innymi postaciami prowadzącymi, które wywołują różne uczucia. Jakby nie było, premiera Słońca w mroku okaże się niemałym wydarzeniem.

Woda azerbaijan_stockers - pl.freepik.com